Lenovo Legion 5 2023 AMD R7 7735HS - RTX 4060 - 16GB RAM |512GB SSD - 15.6-inch WQHD (2560x1440) - 165Hz Refresh Rate has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| PERFORMANCE | |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 7735HS (8C / 16T, 3.2 / 4.75GHz, 4MB L2 / 16MB L3) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 8GB GDDR6, Boost Clock 2370MHz, TGP 140W |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory | 2x 8GB SO-DIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
Max Memory | Up to 16GB DDR5-4800 offering |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Card Reader | None |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 60Wh |
| Power Adapter | 230W Slim Tip (3-pin) |
| DESIGN | |
Display | 15.6" WQHD (2560x1440) IPS 350nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, Dolby® Vision™, FreeSync™, G-SYNC® |
| Touchscreen | None |
| Color Calibration | None |
| Keyboard | White Backlit, English (US) |
| Case Color | Storm Grey |
| Surface Treatment | Anodizing |
| Case Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
Dimensions (WxDxH) | 358.8 x 262.35 x 19.9-24.05 mm (14.13 x 10.33 x 0.78-0.95 inches) |
Weight | Less than 2.4 kg (5.3 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Home, English |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 11ax 2x2 + BT5.1 |
| Standard Ports |
|
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | None |
| ACCESSORIES | |
| Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)